Pielęgnacja chorego leżącego

Pielęgnacja chorego leżącego

01/06/2021 Odsłon:8859

Opieka nad chorym leżącym zawsze jest sporym wyzwaniem dla najbliższych członków rodziny. Taka sytuacja wymaga przeorganizowania codziennego życia, by w maksymalnym stopniu zająć się osobą leżącą. Przewlekłe i ciężkie choroby, takie jak ostatnia faza choroby Alzheimera, Parkinsona, rozległy zawał, czy udar mózgu mogą przykuć do łóżka nawet na wiele lat. Dlatego opiekunowie powinni wykazać się nie tylko empatią, ale i dołożyć wszelkich starań, by zapewnić osobie chorej komfortowe warunki do życia.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja osoby leżącej?

Chory leżący jest narażony na wiele przykrych dolegliwości, takich jak m.in. osłabienie organizmu, odleżyny, odparzenia, spadek napięcia mięśni lub jego zanik, choroby dróg oddechowych, inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Ta ostatnia dolegliwość jest bardzo wstydliwa i stresująca dla chorego dlatego należy przygotować podkłady na łóżko, chroniące je przez zamoczeniem. Nieocenione są także pieluchomajtki dla dorosłych, które doskonale chłoną wilgoć, dzięki czemu zapewniają choremu komfort i poczucie suchości. Pieluchy anatomiczne dla dorosłych wykonane są z przewiewnych materiałów, co sprawia, że chronią skórę osoby leżącej przed podrażnieniami i otarciami.

Higiena pacjenta leżącego

Ntm to bardzo uciążliwa dolegliwość, której skutki znacząco łagodzą pieluchomajtki dla dorosłych. To doskonałe rozwiązanie dla chorych leżących, ponieważ idealnie dopasowują się do ciała, nie przeciekają i neutralizują nieprzyjemny zapach. Pielęgnacja chorego leżącego wymaga jednak zastosowania także wielu innych akcesoriów, ułatwiających codzienną higienę. Bardzo ważne jest codzienne i dokładne mycie. W przypadku gdy nie ma możliwości przetransportowania chorego do wanny, należy przygotować miskę z ciepłą wodą, delikatny preparat myjący i myjki jednorazowe do mycia chorych. W przypadku gdy potrzebuje on natychmiastowego odświeżenia, przydatne okażą się chusteczki do mycia na sucho. Należy chorego myć partiami, bo to uchroni go przed wychłodzeniem.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Dla zapewnienia efektywnej higieny niezbędne są także maści na odparzenia. Dzięki takim preparatom skóra chorego jest zabezpieczona przed podrażnieniami, wynikającymi z długotrwałej pozycji leżącej i nietrzymaniem moczu. Kremy do ciała idealnie się sprawdzają w przypadku osób leżących, starszych i niepełnosprawnych, ponieważ doskonale nawilżają suchą skórę, mają działanie wygładzające i kojące. Zarówno produkty do higieny intymnej, jak i delikatne kosmetyki pielęgnacyjne podnoszą komfort życia chorego na wyższy poziom.