Refundacja NFZ na pieluchomajtki - w jaki sposób mogę z niej skorzystać?

Refundacja NFZ na pieluchomajtki - w jaki sposób mogę z niej skorzystać?

01/06/2021 Odsłon:13742

Z nietrzymaniem moczu boryka się coraz więcej osób w podeszłym wieku. Problem ten dotyka przeważnie ludzi, którzy mają uszkodzony układ nerwowy czy układ moczowy. Do tego często dochodzą schorzenia takie jak upośledzenie umysłowe, wady wrodzone, a także nowotwory. To wszystko powoduje dyskomfort, a co za tym idzie problemy natury psychologicznej i społecznej. Korzystanie z wyrobów chłonnych jest konieczne, aby osoby te mogły prawidłowo funkcjonować. Te produkty nie należą do najtańszych i niestety w wielu przypadkach ich zakup generuje bardzo wysokie koszty. Nie każdy ma odpowiednie fundusze na ten cel, dlatego też z pomocą przychodzi im refundacja NFZ na pieluchomajtki i inne wyroby chłonne.

Jakie wyroby chłonne podlegają refundacji?

Wszystkie wyroby chłonne, które są pomocne przy problemie nietrzymania moczu, podlegają refundacji. Są to pieluchomajtki, podkłady anatomiczne, majtki chłonne, podkłady chłonne, wkładki urologiczne.

Kto może skorzystać z refundacji?

Refundacja na pieluchomajtki oraz inne wyroby chłonne przysługuje osobie ubezpieczonej, u której problem nietrzymania moczu jest objawem innego schorzenia. Z dofinansowania może korzystać m. in. pacjent, u którego stwierdzono chorobę nowotworową, w wyniku której cierpi on na nietrzymanie stolca lub moczu, osoby z głębokim upośledzeniem umysłowym, otępieniem starczym, a także cierpiącym na wady wrodzone, choroby układu moczowego lub nerwowego oraz pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego. Pełna lista dostępna jest w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017r.

Ile wynosi dofinansowanie do pieluchomajtek?

Refundacja na pieluchomajtki wynosi odpowiednio 77 zł na miesiąc dla osób z chorobą nowotworową oraz do 63 zł dla osób z pozostałymi schorzeniami. Zlecenia można bez problemu realizować w częściach, obejmujących okres co najmniej 1 miesiąca, a maksymalnie 6 miesięcy. W tym wypadku zlecenie należy realizować w ratach, ale w jednym i tym samym miejscu, w którym się rozpoczęło.

Jak uzyskać refundację?

Wyroby chłonne w tym pieluchomajtki na refundację można uzyskać poprzez wizytę u lekarza POZ - Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a także lekarza specjalisty w dziedzinie geriatrii, onkologii, chirurgii, ginekologii onkologicznej, neurologii, urologii, a także u pielęgniarki ze specjalnymi uprawnieniami. W trakcie konsultacji lekarskiej stacjonarnej lub teleporady lekarz wystawia zlecenie. Potwierdzenie uprawnień następuje od razu za pośrednictwem platformy eZWM. Pacjent otrzymuje dokumenty lub numer zlecenia, który należy podać przy jego realizacji wraz z Peselem.