Rodzaje inkontynencji (NTM)

Rodzaje inkontynencji (NTM)

30/03/2021 Odsłon:2561

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu (NTM) to zjawisko chorobowe, które polega na niezależnym od woli wycieku moczu przez cewkę moczową. Jest to dość powszechne zjawisko, które stanowi poważny problem socjalny, psychologiczny oraz higieniczny dla osób dotkniętych tą chorobą.

Nietrzymanie moczu (NTM) – jakie typy nietrzymania moczu występują?

Nietrzymanie moczu to problem, który może mieć różnorodne podłoże. Jest on wywoływany przez różnorodne czynniki, takie jak poważne schorzenia, urazy czy przebyte choroby. Do podstawowych rodzajów nietrzymania moczu zalicza się, takie typy jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia oraz mieszane nietrzymanie moczu. Są to najczęściej występujące zjawiska chorobowe tego typu, które dotyczą największej grupy osób z dolegliwościami NTM. Jednak nietrzymanie moczu może mieć także inne podłoże. Wyróżnia się między innymi zjawiska chorobowe, takie jak inkontynencja pooperacyjna czy inkontynencja z przepełnienia, które spowodowane jest zablokowaniem dróg ujścia moczu. Inne typy inkontynencji mogą mieć także charakter sytuacyjny – nietrzymanie moczu w trakcie trwania stosunku seksualnego, śmiechu oraz być objawem chorób współistniejących, takich jak schorzenia układu moczowo-płciowego, schorzenia układu nerwowego. W niektórych sytuacjach ma też miejsce nieskwalifikowane nietrzymanie moczu, którego na podstawie objawów nie można zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – na czym polega?

Wysiłkowe NTM polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wykonywania czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Są to sytuacje, takie jak wysiłek fizyczny, kichanie czy kaszlenie. Przyczyną występowania tego typu NTM jest osłabienie mięśni dna miednicy, która niedostatecznie mocno zaciska cewę moczową. Problem ten może być wywołany nadwagą, otyłością, porodem, przewlekłymi zaparcia, chorobami płuc, paleniem papierosów, operacjami w rejonie podbrzusza czy innymi czynnikami. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęściej występująca postać nietrzymania moczu – doświadcza jej około 49 procent wszystkich osób borykających się z inkontynencją. Dwa razy częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn.

Nietrzymanie moczu z parcia – jakie są jego przyczyny?

Inkontynencja z parcia (inkontynencja nagląca) to zjawisko, którego objawia się mimowolnym wyciekiem moczu poprzedzonym uczuciem nagłego parcia na oddanie moczu. Ten rodzaj inkontynencji może być wywołany chorobami neurologicznymi, przerostem gruczołu krokowego oraz być skutkiem operacji miednicy mniejszej. Jednak w większości przypadku przyczyna jest nieznana. Uznaje się wtedy, że NTM z parcia jest spowodowane nadmierną aktywnością pęcherza moczowego - jest to jeden z objawów pęcherza nadrekatywnego.

Inkontynencja mieszana – co to jest?

Mieszane nietrzymanie moczu to zjawisko, które polega na mimowolnym wycieku moczu, który poprzedzony jest uczuciem nagłego parcia. Jednak występuje ono również podczas wysiłku fizycznego, kichania czy kaszlu. Mieszane NTM łączy w sobie inkontynencję wysiłkową oraz inkontynencję z parcia.