Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzie

06/05/2021 Odsłon:61

 Okres ciąży i porodu to dla kobiecego organizmu wielkie wyzwanie. Gospodarka hormonalna ulega zmianie, a zwiększone stężenie progesteronu powoduje rozluźnienie mięśni miednicy mniejszej. Nie bez znaczenia jest również systematycznie wzrastająca waga ciężarnej, a także ciężar rozwijającego się w jej ciele płodu. Czynniki te mogą prowadzić do nietrzymania moczu, które u niektórych kobiet pojawia się już w trzecim trymestrze ciąży, ale najczęściej zdarza się już po urodzeniu dziecka. 

 Przyczyny inkontynencji poporodowej

 W czasie ciąży mięśnie dna miednicy rozciągają się do granic możliwości, co może stać się przyczyną nietrzymania moczu. Na ich kondycję niekorzystny wpływ ma także sam poród, który jest niewątpliwie dodatkowym obciążeniem. Co więcej, wypieranie płodu wiąże się z ogromnym wysiłkiem, a znacznie przedłużająca się ta część porodu, doprowadza do osłabienia, a nawet uszkodzenia niektórych struktur oraz tkanek podtrzymujących narządy miednicy mniejszej, w szczególności mięśnia dźwigacza odbytu czy też zwieracza cewki moczowej. To właśnie dlatego wiele kobiet uskarża się na wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie. Do inkontynencji poporodowej mogą się również przyczynić powikłania okołoporodowe i związane z nimi niezbędne interwencje lekarskie. Zdarza się również, że po cesarskim cięciu również pojawiają się tego rodzaju powikłania. Na szczęście nietrzymanie moczu po porodzie jest najczęściej przejściowe i po kilku tygodniach bezpowrotnie mija. Niekiedy jednak stan ten utrzymuje się dłużej i kiedy przedłuża się w czasie, wizyta u specjalisty staje się konieczna. 

 Jak sobie radzić przy poporodowym nietrzymaniu moczu

 Kiedy pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie, konieczne staje się zabezpieczanie bielizny przed mimowolnym popuszczaniem. Najlepszym rozwiązaniem są wkładki urologiczne, które zapewniają dyskretną ochronę przed wilgocią. Najczęściej jednak wraz ze wzmocnieniem siły mięśni dna miednicy inkontynencja poporodowa mija samoistnie po kilku tygodniach, a tym samym kończą się problemy z nietrzymaniem moczu Niemniej kiedy trwa, nie należy tego faktu lekceważyć i koniecznie zasięgnąć porady lekarskiej u ginekologa lub urologa. Być może konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, które złagodzi dolegliwości. Niekiedy nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej. Przy operacyjnym leczeniu poporodowego nietrzymania moczu stosuje się najnowocześniejsze techniki operacyjne, między innymi niezwykle skuteczne zabiegi metodą laparoskopową. 

TU ZNAJDZIESZ WKŁADKI DAMSKIE