Czym jest inkontynencja?

Czym jest inkontynencja?

09/02/2021 Odsłon:242

Inkontynencja to dość powszechny problem, który dotyka dużą grupę osób na całym świecie. Warto zastanowić się czym jest inkontynencja, co ją wywołuje, jak się objawia oraz jak można sobie z nią radzić w codziennym funkcjonowaniu, tak aby było ono jak najbardziej komfortowe.

Inkontynencja - co to?

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu (NTM) to niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który stanowi poważny problem socjalny, psychologiczny i higieniczny dla osób tego doświadczających. Nietrzymanie moczu to zjawisko chorobowe, które może być objawem wielu poważnych schorzeń, urazów, przebytych chorób czy leczenia chirurgicznego. NTM może być jednym z objawów przy schorzeniach układu moczowo-płciowego, schorzeniach układu nerwowego, chorobach metabolicznych czy chorobach zakaźnych. Inkontynencja może być także związania z przejściowymi czynnikami związanym ze stylem życia, takimi jak nadużywanie alkoholu, nadmierne odwodnienie czy występowanie infekcji dróg moczowych.

NTM - kto mierzy się z tą dolegliwością?

Inkontynencja to powszechny problem współczesnego świata. Szacuje się, że dotyczy on nawet od 10 do 15 procent każdego społeczeństwa. Oznacza to, że w Polsce problem ten może dotykać nawet 4 milionów osób. Na tę dolegliwość narażeni są wszyscy – niezależnie od wieku czy płci. Większość osób cierpiących na NTM to kobiety po porodach czy w okresie menopauzy. Jednak nietrzymanie moczu występuje także u mężczyzn. Prawdopodobieństwo tego schorzenia rośnie wraz z wiekiem.

Typy inkontynencji – jakie występują?

NTM to dolegliwość, która może występować w różnym nasileniu oraz mieć różnorodny charakter. – moczenie nocne, sytuacyjne czy też ciągłe. Dokonuje się także podziału inkontynencji w zależności od podłoża problemu. Wyróżnia się:

  • wysiłkowe NTM, które polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu czy wykonywaniu czynności podnoszących ciśnienie w brzuchu. Około 49 procent wszystkich osób cierpiących na nietrzymanie moczu doświadcza właśnie tego rodzaju dolegliwości.
  • NTM z parcia to problem, który polega na mimowolnym wycieku moczu, który poprzedzany jest nagłym parciem na mocz. Jest to jeden z objawów pęcherza nadreaktywnego. Około 22 procent wszystkich przypadków NTM to właśnie ten rodzaj dolegliwości.
  • mieszane NTM polega na mimowolnym wycieku moczu w skutek uczucia nagłego parcia jak i podczas wysiłku, kichania czy kaszlu. Na ten rodzaj dolegliwości dotyczy około 29 procent osób cierpiących na inkontynencję.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Inkontynencja to złożony problem, który powoduje ogromny dyskomfort w życiu codziennych. Jednak można sobie z nim poradzić, tak, aby funkcjonowanie każdego dnia było komfortowe. Podstawową kwestią jest bycie świadomym problemu oraz tego, co go wywołuje. Pozwoli to określić, jak zachowuje się organizm, co umożliwi zniwelowanie przyczyn inkontynencji i poradzenie sobie z problemem.

Do podstawowych form zapobiegania nietrzymaniu moczu należy aktywność fizyczna – należy regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Istotne jest także prowadzenie odpowiedniego trybu życia, zdrowe odżywianie oraz zmiana trybu życia, polegająca na eliminacji czynników sprzyjających nietrzymaniu moczu. W wielu przypadkach możliwe jest także zastosowanie leczenia, które pozwoli na pozbycie się dolegliwości. Istnieją opcje leczenia chirurgicznego oraz farmakologicznego, które gwarantują wysoką skuteczność. Wygodnym rozwiązaniem, które może być wykorzystywane na co dzień, są akcesoria higieniczne w postaci wkładek, czy bielizny chłonnej, dlatego zapraszamy do zakupów w naszym sklepie: https://inkontynencja.eu. Produkty pomogą w doraźnym radzeniu sobie z problemem oraz pozwolą na normalne funkcjonowanie i oddawanie się różnego rodzaju aktywnościom każdego dnia.